Тиха любов: історія відносин Енні Лейбовіц і Сьюзен Зонтаг


Опубликованно 10.12.2019 01:12

Тиха любов: історія відносин Енні Лейбовіц і Сьюзен Зонтаг

Енні Лейбовіц і Сьюзен Зонтаг

Ця історія любові ніколи не виходила на перші смуги жовтої преси, а папараці не ганялися за ексклюзивними світлинами. Втім, навіщо, коли одна людина в цій парі — один з найбільш культових фотографів сучасності. Мова йде про Енні Лейбовіц й письменниці Сьюзен Зонтаг. Пропонуємо вам дізнатися їх історію: від першої зустрічі до народження дітей.

Перші знімки Енні Лейбовіц з'явилися в журналі Rolling Stone ще в 1970-х роках — з тих пір вона досягла статусу однієї з найбільш відомих, затребуваних і високооплачуваних зоряних фотографів.

Енні Лейбовіц

Її портрети зірок стали чи не популярніший самих зображених на них знаменитостей — справжні шедеври сучасного мистецтва. Її знімків притаманна і лаконічність, і при цьому часто нестандартний погляд на речі (чого вартий лебідь на шиї Леонардо Дікапріо або біла маска на обличчі Меріл Стріп).

Хоча сама Лейбовіц, чиїм учителем був легендарний Річард Аведон, визнавала, що їй важко дається контакт з людьми. Вона не вправний інтерв'юер, який без слів через об'єктив камери витягає з моделей душу, вона — природжений спостерігач.

З цієї ж причини вона навіть хотіла піти від намертво приклеившегося до неї жанру зоряних портретів, наприклад, уклала контракт з Conde Nast Traveller в 1993 році, щоб знімати безмовні пейзажі та пам'ятки.

Але є одна серія, яка стала особливою в житті Енні і в той же час однією з найскандальніших за її кар'єру. Йдеться про зйомку Сьюзен Зонтаг в останні роки її життя.

Сьюзен Зонтаг

Лейбовіц фіксувала в'янення своєї подруги — до самого кінця, включаючи кадри на лікарняному ліжку і посмертні знімки. Такий репортаж не влаштував сина Зонтаг — відносини з Енні Девід Ріфф розірвав. Та й у інших людей така зйомка викликала неоднозначну реакцію: багато хто вважав, що Лейбовіц намагається, що називається, хайповать.

Звичайно, я не усвідомлювала, що поставлю своїх домашніх і друзів в таке вразливе становище. Думаю, тепер я на таке не зважилася б. Досі не знаю, навіщо я це робила. Ці кадри я знімала просто в трансі,

— зізнавалася потім Енні.

З Зонтаг Лейбовіц познайомилася в 1989 році, звичайно, на фотосесії: Енні мала сфотографувати Сьюзен для книги. І, здається, зустріч ця була справою долі. Одна з найвідоміших робіт Зонтаг — есе "Нотатки про кэмпе" (в цьому році воно навіть лягло в основу Met Gala), але на Енні сильне враження справила інша книга Зонтаг — "Про фотографії", випущена в 1977 році. Крім того, Лейбовіц завжди говорила, що саме Сьюзен навіяла їй впевненість у собі.

Я була без розуму від інтелекту Сьюзен, і вона говорила мені рівно те, що я хотіла почути, — що я можу і повинна стати краще. Вона поставила мені найвищу планку. Хотіла, щоб я ніколи не зупинялася на досягнутому. Мені здається, що підсвідомо я навіть не дуже вірила, що такий чоловік, як вона, може мною зацікавитися,

— відверто говорила Енні.

Лейбовіц і Зонтаг ніколи особливо не афішували своїх відносин: жодних гучних інтерв'ю, сімейних фотосесій та оповідань про ЛГБТ-спільноту. За життя Зонтаг жодна з жінок взагалі не робила жодних заяв про природу їх стосунків. Вони ніколи не жили разом, хоча їх квартири були по сусідству один від одного.

Зонтаг померла в 2004 році у віці 71 року. В тому році їй діагностували мієлодиспластичний синдром. При цьому ще в 1975 році жінка пережила рак грудей четвертої стадії, а в 1998 році — саркому матки, притому що в обох випадках лікарі давали досить песимістичні прогнози.

У 2009 році в одному з інтерв'ю, приурочених до виходу її автобіографії "Енні Лейбовіц: Життя фотографа 1990-2005" (A photographer " s Life: 1990-2005), Лейбовіц сказала, що в книзі розповідається кілька історій її життя, і "зі Сьюзен це була історія кохання". Видання The New York Times обережно називало Зонтаг компаньйоном Лейбовіц, але сама фотограф в автобіографії написала:

Таких слів, як "компаньйон" і "партнер", не було в нашій мові. Ми були двома людьми, які допомогли один одному пройти через наше життя. Найближчим слово, яке могло б описати це, як і раніше "друг".

Але пізніше в іншому інтерв'ю Лейбовіц остаточно розвіяла всі сумніви, якщо вони у когось ще були.

Кличте нас коханцями. Мені подобається це визначення. Це звучить романтично. Я хочу сказати абсолютно зрозуміло: я люблю Сьюзен,

— сказала Енні.

Я пішла на ці відносини, вважаючи, що стану ближче до цього величі і підніму свої роботи на більшу висоту,

— зізнавалася Лейбовіц. При цьому Сьюзен ніколи не соромилася відкрито критикувати роботи подруги, але саму Енні це, здається, не ображало. Хоча син Зонтаг Девід був іншої думки.

Вони були гіршої парою, що я знав, з точки зору недоброзичливості і нездатності бути милими. Я говорив матері: "Чи будь з нею добрішими, або йди",

— наводить його слова Page Six.

Союз Лейбовіц і Зонтаг був, втім, не тільки любовним, але і творчим і інтелектуальним. У 2000 році вони випустили книгу "Жінки" з фотографіями Енні і есе Сьюзен — проект був покликаний представити колективний портрет жінок Америки. Вони зібрали абсолютно несхожих один на одного героїнь різних національностей, професій і віросповідань. Ця робота справила сильний вплив на Лейбовіц.

Я ніколи не бачила такого розмаїття, це було дуже емоційно,

— зізнавалася Лейбовіц.

Згодом вона повністю змінила стилістику знаменитого календаря Pirelli, змінивши його традиційний стиль і зосередившись на особистостях жінок, а не на їх сексуальності.

Вже багато років після смерті подруги, в 2016 році, Лейбовіц випустила продовження проекту "Жінки" (Women: New Portraits). Нові фотографії були презентовані їй особисто в 10 містах. У проект увійшли як старі знімки, зроблені ще в 1999-му, так і нові героїні, в тому числі Мішель Обама і Адель.

У 2001 році Енні народила доньку Сару: Лейбовіц на той момент було 52 роки, і це була її перша вагітність, а Сьюзен було 68 років. Донором сперми виступив єдиний син Зонтаг Девід. Через два з половиною роки жінки зважилися на ще одну дитину, але на цей раз звернулися до послуг сурогатної матері. В результаті на світ з'явилися двійнята Сьюзен і Семюель Лейбовіц, але побачити їх Сьюзен вже, на жаль, не встигла.

Енні Лейбовіц з дочкою СароюКатегория: Мода